فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟

قلب انسان دارای دو حفره فوقانی و دو حفره پایینی است. حفره های بالایی دهلیز چپ و دهلیز راست نامیده می شود .

دو حفره  پایینی ، بطن چپ و بطن راست هستند. هنگامی که دو حفره فوقانی( دهلیزها )  دچار انقباضات شدید و نامنظم میشوند ، بیمار فیبریلاسیون دهلیزی دارد.

طبق فرهنگ لغت پزشکی Medilexicon's معنی فیبریلاسیون دهلیزی:وضعیتی است که در آن ریتم سریع و نامنظم منشا گرفته از عضلات دیواره قلب جایگزین انقباضات ریتمیک نرمال قلب میشود.بطن ها در نتیجه این دیس ریتمی از طرف دهلیز ها بمباران میشوند.

شایع ترین نوع آریتمی

فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین آریتمی و مشکلات مرتبط با سرعت یا ریتم ضربان قلب است.  آریتمی ها در اثراختلال در سیستم الکتریکی قلب به وجود می ایند.

آریتمی چگونه رخ می دهد؟

دیواره های دهلیز و بطن از تقریبا ماهیچه 100 ٪ خالص ساخته شده است. ضربان قوی قلب به وسیله  این عضلات ایجاد می شود. عضلات قوی حفره قلب تحت فشار بسته میشوند و خون داخل آنها به بیرون فرستاده می شود .

ضربان قلب با گره sinoatrial- توده کوچکی از سلول های ماهیچه ای واقع در دهلیز راست-  آغاز می شود. این ضربان ساز طبیعی قلب است ، آن  پیامهای الکتریکی را  به گره دهلیزی بطنی که که بین دهلیز و بطن واقع شده است میفرستد. گره دهلیزی تعیین میکند که بطن چه اندهزه منقبض شود.ضربان نبض ما توسط انقباض بطن چپ ایجاد می شود.

هنگامی که گره دهلیزی تکانه های زیادی بیشتر از حدی که بتواند کنترل کند-  دریافت کند ،فیبریلاسیون دهلیزی رخ می دهد.که نتیجه انقباضات نامنظم بطن است. به همین دلیل است که یک بیمار مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ، دارای ضربان نبض نامنظم و بالا است..

به عبارت ساده :  در طی فیبریلاسیون دهلیزی ، انقباضات حفره های فوقانی قلب با انقباضات حفره های پایینی قلب هماهنگ نیستند. فیبریلاسیون دهلیزی ضربان قلب سریع و نامنظم است. که اکثرا باعث جریان خون ضعیف به بدن میشود.

بروز فیبریلاسیون دهلیزی در ایالات متحده آمریکا و اروپا

در حال حاضر ، تقریبا 7 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا و اروپا مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی است. پیش بینی می شود این رقم طی چهل سال آینده دو برابر شود.

منبع :

http://www.medicalnewstoday.com/info/atrial-fibrillation/

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۰ساعت   توسط عنايت صفرزايي  |